Arama Motoru Optimizasyonu Sizin İçin Neden Önemli Adana

Thumbnail image

İletişim Bilgileri:
Anadolu Telefonlarımız

0322 431 11 54

0505 296 21 96

 

 

Web’de başarının ilk kuralı, bulunabilir olmaktan geçiyor. Web sitenizi hazırladıktan sonra, internet ortamındaki tanıtım ve diğer çalışmalarınız ile ilgili ilk adımı atmış oluyorsunuz. Ancak, yalnızca web sitenizin üretilerek, internet üzerinde yer almaya başlaması, bu konuda yapabileceklerinizin çok küçük bir parçasını oluşturuyor.Web siteleri, mevcut müşterilerinize verdiğiniz hizmet kalitesini yükseltmede, operasyonel maliyetlerinizi düşürmede önemli rol oynar. Aynı zamanda, yeni müşteri kazanmanız için de önemli bir tanıtım ve satış kanalı fonksiyonuna sahiptir. Tabi bunu gerçekleştirebilmeniz için de, web sitenize mevcut müşterilerinizin dışında ve mümkünse sizin hedef kitlenizden oluşan bir trafik yaratmanız gerekir. Web sitenizin trafiğini arttırmanın birçok yolu var. Örneğin;


* İnternette web sitenizin reklâmını yapmak,
* Web sitenizin reklâmını başka mecralarda yapmak,
* Diğer mecralardaki reklâmlarınızda web sitenizin adresine yer vermek,
* Web adresini basılı dokümanlarda kullanmak,
* Tanıdıklarınıza web sitenizden bahsetmek,
* Başka web sitelerinden linkinizin yayınlanmaya çalışmasını sağlamak.

 

Bu yöntemlerin hepsi de işe yarayacaktır, ancak her birinin maliyetini değerlendirdiğinizde etkinliklerinin birbirinden ne kadar da farklı olduğunu görebiliyorsunuz.
Reklam çalışması ile web sitenizin duyurusunu gerçekleştirmek ve trafik yaratmak, işin en kolay yolu olacaktır. Ancak, bu yöntem aynı zamanda en pahalı ve geçici yöntem olma özelliği de taşıyor. Reklam için ayırdığınız kaynaklar tükendiğinde, web trafiğinize de veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle daha kalıcı trafik arttırma yöntemleri sizi başarıya taşıyacaktır.

 


Bu alanda en doğru ve etkin yöntem ise arama motorları oluyor. Artık web trafiğinin büyük bir bölümü Google, Yahoo, MSN gibi arama motorları tarafından oluşturuluyor. Bunun nedeni, kişilerin aradıkları konudaki web adresini tam olarak bilmedikleri zaman aradıklarını bulmak için ilk çıkış noktalarının bu arama motorları olması. Sitenin konusuna ve hedef kitlesine göre değişmekle birlikte, bu sayılar, potansiyel müşterilerimizin çoğunun bize bu yolla ulaştığının önemli bir göstergesi.


Sistem Nasıl Çalışıyor?
Arama motorları, kendi aralarında küçük  değişiklikler gösterseler de temelde web sitenizi belli kriterlere göre değerlendirerek, sayfalarınızda yer alan kelimelerle arama yapıldığında sonuçlarında gösterilecek şekilde indeksliyorlar. Yani web siteniz neyle ilgili ise, teorik olarak arama motorlarında da ilgili kelimelerle indekslenmesi söz konusu. Bunun için de, "robot" adı verilen yazılımlarla, internetteki web sitelerinde linkten linke atlayarak, buldukları sayfaları içeriklerine göre indeksliyorlar.

Web Sitenizin Arama Motorlarında Yer Almasını Nasıl Sağlayacaksınız?
Web siteniz, bazı durumlarda siz hiç bir şey yapmasanız bile çoğu arama motoru tarafından indeksleniyor. Ancak, bunun tam tersi bir durum da söz konusu olabilir. Eğer siz bu konuda bazı temel kriterlere dikkat etmezseniz, sitenizin çok az veya hiç indekslenmemesi söz konusu olabilecektir. Ancak, eğer web siteniz sizin için stratejik bir öneme sahipse, bu konuyu şansa bırakmak, diğer yaptığınız çalışmaların etkisini olumsuz yönde etkileyecek, belki de çok önemli bir potansiyeli kaybetmenize sebep olabilecektir.

 

İlk 3 Sayfa Çok Önemli
İnternet kullanıcılarının kullanım alışkınlıkları incelendiğinde, herhangi bir konuda yaptıkları arama sonucunda, listelenen ilk sayfadan sonraki sonuçlarla ilgilenmedikleri gözlemlenmekte. Yani, kullanıcıların yüzde 90’ından fazlası, arama sonuçlarının ilk sayfasındaki linkleri ziyaret etmekte ve diğer sonuçları görüntülememekte.

 

Bu çok dramatik bir durumu ortaya koymakta; eğer web siteniz, hedef kitlenizin arama yaptığı kelime sonuçlarında ilk sayfa içinde değilse, iş yapma ihtimaliniz inanılmaz derecede düşmekte. Arama motoru sonuçlarında ilk sayfaya girmek, çok şanslı durumlarda kendiliğinden de olabilecektir. Ama eğer bu konuda sistemsel bir yaklaşım belirleyecekseniz, web sitenizin, müşterilerinizin ilgi alanlarına göre arama motoru sonuçlarında yer almasını sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor.

 

Thumbnail image

İletişim Bilgileri:
Anadolu Telefonlarımız

0322 431 11 54

0505 296 21 96

 

Atölye: Döşeme Mah. Mehmet Nuri Sabuncu Blv. No: 25 Seyhan / ADANA / TURKEY Tel: 0322 431 11 54
 

 

Reklam ve Tanıtım Hizmetleri, Reklam ve Tasarım, Reklam Terimleri, Reklam Ürünleri, Reklam ve Promosyon, Reklamcılık Dergileri, Reklam Ücretleri, Reklam Tanıtımı, Reklam ve Pazarlama, Reklamcılık Okulları, Reklam Tanıtım Yazıları, Reklam Türleri, Reklam ve Dizi Ajansları, Reklam Tanıtım Hizmetleri, Reklam Tabelası Örnekleri, Web Tasarımı